Мир і Добро – Pax et Bonum

Францисканський Орден Світських в Борисполі

Історія Тау

Зображення вище – детальний вигляд із “Книги годин з Солсбері”, створеної в 1455 р.

(За материалами сайту http://franciscanseculars.com)

Ранній християнський символ – представляє апостолів як “рибалок людей”, що провадять людей до життя Ісуса Христа
Символ є досить неординарним, оскільки він з однієї сторони містить, а з іншої розкриває, приховане в ньому повідомлення. Тим, хто не знає таємного значення цього знаку, він може здатися цікавим або дивним. Для ранніх християн не мало значення, як намальований символ “риби”, тому що для тих, хто був охрещений і введений у християнське життя, він був миттєво впізнаваний як християнський символ. Більше його розуміли за символ перших апостолів, які в основному були рибалками та за їх досвід Ісуса, Рибалки людей.

ПАПА ЗАКЛИКАЄ ДО ХРЕСТОВОГО ПОХОДУ

У часи святого Франциска Папа Інокентій III, усвідомлюючи сумний стан світу, в якому вони жили, повернувся до старозавітного пророка Єзекіїла за натхненням: “Пройди посеред міста, посеред Єрусалиму, та й поклади знак (Тау) [1] на чолі [2] в людей, що зітхають і сумують із-за всіх гидот, що діються посеред нього.” (Єз 9,4) “Ідіте позад нього містом і бийте; нехай не жалує ваше око, не майте милосердя; старого і хлопця, дівицю, малечу й жіноцтво вбивайте на смерть; а з тих же, що мають на собі знак, не руште нікого.” [3] (Єз 9,5-6).

Папа обрав знак Тау як духовний логотип для реформ, які він хотів здійснити в Церкві. Під час свого звернення до всіх єпископів, зібраних у Римі на четвертому Латеранському соборі 11 листопада 1215 р., він пішов так далеко, кажучи, що цим знаком Тау також був позначений Хрест Христа. [4]

Позначте чоловіків на лобі знаком Тау [5]. Тау – остання літера єврейського алфавіту і має форму хреста. Один носить на собі знак Тау, щоб виразити всією своєю поведінкою велич Хреста; хтось носить Тау, як той, що розпинає свою порочну та гріховну плоть; хтось носить Тау, коли стверджує: “Я не хочу нічого, крім слави на хресті Господа нашого Ісуса Христа …” “Той, хто носить Тау, знайде милість, ознаку покаянного життя, відновленого в Христі. Тому будьте захисниками Тау та Хреста!” [6]

Словами: “Будьте захисниками Тау та Хреста” Папа Інокентій III закликав не що інше, як до духовного хрестового походу в усьому Християнстві – заклик до внутрішнього навернення та зовнішніх ознак покаяння, таких як турбота про бідних та страждаючих. Ця промова справила потужне враження на уяву і цілі святого Франциска, який бачив усі створіння як своїх братів і сестер.

Портрет людини з гвоздикою та символом Ордену Святого Антонія (Хрест “Тау”). Художник – Послідовник Яна ван Ейка (1390 – 1441).
ГОСПІТАЛЬНЕ БРАТЕРСТВО СВЯТОГО АНТОНІЯ

Госпітальне братерство святого Антонія, також відоме як антоніти чи антоніанці, було релігійним Орденом, заснованим у 1095 році, що обслуговував лепросарій на околиці Ассізі. Саме в цьому місці святий Франциск вперше зіткнувся з прокаженими і, можливо, там він вперше побачив Тау як символ віри.

Мойсей із бронзовим змієм
Брати госпіталіти вважали Тау символом зцілення, продемонстрованого Мойсеєм, коли він тримав Тау з бронзовим змієм, обвитим навколо нього, і всі, хто дивився на нього, були зцілені. Він також схожий на знак Кадуцей, який сьогодні застосовують лікарі та хіміки.

Святий Антоній з Падуї

ДЕВІЗ СВЯТОГО АНТОНІЯ – СВЯТИЙ АНТОНІЙ З ПАДУЇ

Святий Антоній Падуанський був великим другом святого Франциска. Він був чудовим проповідником, якому часто доводилося протистояти тим, хто поводився з людьми погано і навіть гірше до диявола. Святий Антоній склав спеціальну молитву, яку тепер називають “Девіз святого Антонія”, яку слід промовляти, протистоячи спокусі зробити щось неправильно.

ТРИМАЮЧИ ВИСОКО ПІДНЕСЕНИЙ ХРЕСТ ТАУ ВІН ПРОМОВЛЯВ:

EcceCrucemDomini!
Fugitepartesadversae!
Vicit Leo de tribuIuda,
Radix David! Alleluia!

Ось Хрест Господній!
Покинули всі ворожі сили!
Лев із племені Юди, [7]
коріння Давида підкорив.
Алілуя! [8]

ХРЕСТОВОИЙ ПОХІД ДІТЕЙ

У 1212, за кілька років до того, як Папа Інокентій III скликав Четвертий Латеранський Собор, Тау був використаний як емблема так званого “Хрестового Походу Дітей”. [9] Хрестовий похід розпочали двоє юнаків, один у Франції та один у Німеччині. Влітку 1212 р. Тисячі [10] дітей, захоплених ідеєю звільнення Святої Землі любов’ю, а не силою, рушили до Італії, збираючи ще більше молоді по дорозі. Якщо цей Хрестовий похід любові насправді мав місце (деякі історики кажуть, що цього не було), то Папа Інокентій, знаючи, що їхня емблема є Тау, міг вибрати його як символ для заклику до духовного оновлення.

ФОРМА ХРЕСТА

Однак, твердження папи про те, що Тау – це форма хреста, на якому був розп’ятий наш Господь, походить більше від містичної традиції Церкви, ніж від її історичної традиції.

З «Книги годин» [з Солсбері]. Можливо, створена в Брюгге у 1455 р. У середні віки хрест Розп’яття часто зображували у формі Тау.
У Книзі годин вгорі зображений Ісус, розіпнутий на хресті у формі Тау на Дереві пізнання добра і зла з Адамом і Євою по обидві сторони, а Змій прямо під ним. Три хреста на Голгофі, зображені на невеликому малюнку на наступній сторінці книги, також є у вигляді Тау.

Хрест прийняв на себе надзвичайну, потужну символіку для християн після смерті Господа нашого Ісуса Христа. Він узагальнив у собі всі події і став знаком Його великої любові до нас. З часом, дерево Хреста, як символ, повернулося до життя і почало розпускатися на кінцях у весняному часі нового життя. Воно стало зеленим деревом Хреста – квітучим Деревом Життя, приносячи міцне здоров’я тим, хто розмірковував над його значенням, як дерево з лікувальними властивостями.

ДОБРОЧЕСНІСТЬ – ДЕРЕВО ЖИТТЯ

Такі лікарські властивості Хреста часто розглядаються як три богословські чесноти віри, надії та милосердя та сім чеснот цнотливості, темпераменту, милосердя, працьовитості, терпіння, доброти та смирення. Вони включають чотири кардинальні чесноти: темперамент, розсудливість, стійкість, справедливість. [11] Важливо знати і розуміти ці чесноти, якщо ми хочемо стати людьми, які справді надихають.

Трапезна Санта-Кроче у Флоренції – центральна панель показує Ісуса, як дерево життя – теорію відданості, розроблену Св. Бонавентурой
Св. Бонавентура стоїть поруч із Деревом життя
ХРЕСТ: ДЕРЕВО ЖИТТЯ

Хрест набув величезної містичної сили, як одне з двох дерев у райському саду, до яких Адаму та Єві забороняли торкатися [12]. Ці два дерева були: “Дерево пізнання добра і зла” та “Дерево Безсмертя”. Святий Бонавентура у своєму творі «Дерево життя» проголошує: “О Хрест, дерево, що приносить спасіння!” [13]

СИМВОЛ СМЕРТІ

Хрест, [14] який був знаряддям смерті Христа, став знаком не просто Його смерті, кінця, але іронічно також знаком Його сили над смертю. Хрест Тау, позначений кров’ю Христа, означав кінець життя Христа на землі. Це було останнє слово; останнє прибіжище; останнє послання. Ранні християни побачили поетичну гармонію між хрестом, на якому померло Боже Слово та літерами Алфавіту, які є складовими слів. Зокрема, вони побачили резонанс між Хрестом Христовим; останнє повідомлення та остання літера єврейського алфавіту “Тау”, показаний у формі “Т”. Таким чином Хрест Христа прийняв апокаліптичний тон як кінець єврейського алфавіту, останнє слово, кінець світу.

ЗНАК РЯТУНКУ – БОЖИЙ ЛЮД

Тау набув конкретного значення в Єзекіїла (9,4) як знак обраних Богом, знак тих, хто буде врятований.

“І сказав йому Господь: “Пройди посередміста, посеред Єрусалиму, та й поклади знак на чолі в людей, що зітхають і сумують із-за всіх гидот, що діються посеред нього.” (Езекіїл 9,4)

ТАУ ЯК ПІДПИС

Святий Франциск був настільки захоплений значенням цього символу, що використовував Тау як підпис або знак на своїх листах, так само, як люди, які не могли написати своє ім’я, використовували “X”, щоб позначити свій знак або згоду. Потім це підтверджувалося нотаріусом, який написав би “Це справжній підпис…”, вказуючи на те, що він був свідком вчинку особи, яка її робила. Знак, хрест, стають підписом імені людини. Франциск міг писати, і тому він використав Тау як символ, печатку, герб, прапор або штамп, що свідчить про те, що він бачив себе “прихильником Тау і Хреста”.

Францисканський хабіт стає символом Хреста – Тау
ТАУ І ФРАНЦИСКАНСЬКИЙ ХАБІТ

Святий Бонавентура казав, що францисканський хабіт – це не що інше, як Хрест Христа, до якого священнослужитель прив’язаний шнуром з трьома вузлами, що символізують: ВБОГІСТЬ, ЧИСТОТУ, ПОКОРУ. Одягаючи свій хабіт, коли брат стоїть з розпростертими руками, він стає як Тау, живим Тау.

“Сьогодні францисканці, і монахи, і світські, носять хрест Тау, як знак своєї прихильності до Христа і сили його любові, його послання, його благодаті, перетворюючої нас на найкращу людину, якою ми можемо стати.”

Тау з трьома вузлами на шнурку
Ця стаття перекладена з англійської мови. Оригінал міститься за посиланням:
http://franciscanseculars.com/history-of-the-tau/

[1] Вульгата (версія Біблії, перекладена св. Єронімом) згадує “Тау”.
[2] У попільну середу на чолах відзначаємо знак Хреста.
[3] Текст з Єзекіїла 9, 4.
[4] Аргументи про точну форму хреста, на якій Христос помер, були і, здається, залишаться постійною дискусією.
[5] Саме слово «логотип» або «лого» походить від грецького “logos”, що означає “Слово”. Грецька Біблія говорить: «Спочатку було Слово; «Логос» Слово було з Богом, а Слово було Богом ». Отже, логотип, щоб бути ефективним, повинен містити «слово» у своєму повідомленні.
[6] Звернення папи Інокентія III до IV Латеранської ради. «Бути захисниками Тау та Хреста» – це виклик
лицарям.
[7] Цей титул “Лев із племені Юди” використовувався для опису царя Давида та царя Соломона, але святий Антоній приймає його як титул для Христа.
[8] Пізніше ці слова були написані папою Сикстом V (1520 – 1590) францисканцем, на обеліску, який він звів на площі перед базилікою Святого Петра в Римі.
[9] Історики мають певні труднощі з фактами цього хрестового походу. Можливо, що латинське слово, яке означає хлопець, було змішане зі словом бездомні чи бідні, тому це міг бути рух біженців та бідних дітей-вигнанців, які захопилися хрестовим походом.
[10] В історії йдеться про кількість до 50 тисяч молодих людей з Франції та Німеччини, кількість яких зростає по дорозі до Італії, але це число здається неймовірним.
[11] Чесноти – Катехізис Католицької Церкви 1803 – 1845.
[12] В Едені було два дерева, Дерево пізнання добра і зла і Дерево безсмертя. Буття 3, 22-24.
[13] Дерево життя Бонавентури – це книга, написана для того, щоб навчити монахів медитувати над Страстями Христовими. У ній Бонавентура пропонує споглядати життя Христа, яке він поділив на 12 плодів для медитації.
[14] Частина «Справжнього хреста», традиційно знайденого святою Єленою, матір’ю імператора Костянтина, навіть якщо це найменший осколок, який міг бути розміром з ваш палець, отримує особливе шанування Церквою понад усі мощі та таїнства.